تبلیغات
شجره طیبه صالحین - مطالب آبان 1392

شجره طیبه صالحین

محتوای مورد نیاز سرگروه ها

درباره سایت

خدا کند که کسی حالتش چو ما نشود
ز دام خال سیاهش کسی رها نشود
خدا کند که نیفتد کسی ز چشم نگار
به نزد یار چو ما پست و بی بها نشود
جواب ناله ی ما را نمی دهد "دلبر"
خدا کند که کسی تحبس الدعا نشود
شنیده ام که از این حرف، یار خسته شده
خدا کند که به اخراج ما رضا نشود
مریض عشقم و من را طبیب لازم نیست
خدا کند که مریضی من دوا نشود

تبلیغات

کد تبلیغات در اینجا

نویسندگان

چرا به "اعتماد به صداقت غربی‌ها" اعتماد نداریم؟

مجموعه گزاره‌های ذیل نشان می‌دهد سیاست مبتنی بر «اعتماد به صداقت غربی‌ها» با اشکالات و ابهامات فراوانی روبروست:

1- هم‌اکنون سنای آمریکا در آستانه رأی‌گیری درباره‌ی دور جدید تحریم‌ها علیه ایران است و اتحادیه اروپا هم تصمیم دارد که تحریم‌ها علیه صنعت کشتی‌رانی ایران را که توسط دادگاه اتحادیه لغو شده بود مجدداً برقرار کند. همچنین کمیته بانک‌داری سنا درخواست کاخ سفید برای به تأخیر انداختن تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران را نپذیرفته است. کاخ سفید  از سنا خواسته بود قانون به صفر رساندن صادرات نفت ایران را قبل از مذاکره ژنو (15 و 16 آبان‌ماه) تصویب نکند؛ اما سنا در جمعه گذشته اعلام کرد این درخواست را قبول ندارد. قانون جدید سنا دولت آمریکا را موظف می‌کند ظرف مدت یکسال صادرات نفت ایران را به صفر برساند.

2- نکته حائز اهمیت اینجاست که دولت آمریکا تأکید کرده است اگر هم بنا باشد امتیاز اقتصادی به ایران واگذار شود از جنس آزاد کردن بخشی از دارایی‌های ایران بدون لغو تحریم خواهد بود نه از جنس لغو یا تعدیل تحریم‌ها. در واقع به نظر می‌سد که دولت آمریکا در پی آن است که ایران را وادار به برچیدن بخشی از زیرساخت‌ غنی‌سازی و همچنین پذیرفتن محرومیت دائمی از برنامه هسته‌ای خود بکند بی‌آنکه به زیرساخت تحریم‌ها دست بزند. پرواضح است که آمریکا در پی اعطای چند مشوق موقت اقتصادی به ایران است با این خاصیت که تحریم‌های برجای مانده و مشوق‌ها برگشت‌پذیر باشند.

3- شواهد موجود حکایت از آن دارد که طرف خارجی تنها به موضوع هسته‌ای با عنوان بهانه‌ای می‌نگرد و موضوعاتی همچون سوریه و حقوق بشر محورهایی هستند که در نظر آمریکا جایگاهی ویژه داشته و گام‌های بعدی مطالبه‌گری از ایران را تشکیل خواهند داد. به طور مثال اگرچه ایران اعلام کرده که هیچ پیش شرطی را برای حضور در کنفرانس ژنو نمی‌پذیرد ولی دولت آمریکا اصرار دارد تمامی کشورهایی که در این کنفرانس حاضر می‌شوند باید بیایند کنفرانس را که در آن بر آغاز روند تشکیل دولت انتقالی در سوریه بدون اسد را بپذیرند. نکته مهم آنکه دولت تا کنون هیچ موضع صریحی در این باره که اسد باید حتما تا زمان برگزاری انتخابات 2014 در قدرت باشد اتخاذ نکرده است. آمریکایی‌ها بر این باورند که امتیازدهی ایران درباره سوریه نشانه‌ی مهمی از اداره جمهوری اسلامی در حل مسئله هسته‌‌ای است.
افکار عمومی باید توجه داشته باشند که در مذاکرات «اظهارات» هرچند پر معنی و امید‌وار کننده هستند اما در نهایت «اقداماتی» وجود دارند که از اهمیت بیشتری برخوردارند؛ غالباً افکار عمومی فریب اظهارات را می‌خورند و سیاست‌مداران سود اقدامات را به دست می‌آورند.

با توجه به نکات فوق پیگیری خط القای داخلی مبنی بر کاهش روند تشدید تحریم‌ها به عنوان دستاورد تیم مذاکرات هسته‌ای تا حد زیادی فاقد اعتبار است چرا که سنای آمریکا این موضوع را نپذیرفته و موج جدیدی از تحریم‌ها را باید به انتظار نشست. علاوه بر این، القای چنین نگاهی در تفسیر غربی‌ها نتیجه‌ای جز کارساز بودن تحریم‌ها در طول سال‌های اخیر را به دنبال ندارد. طبیعتا چنین برداشتی موجب می‌شود که آمریکایی‌ها برای تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران انگیزه‌ پیدا کرده و برای عدم اعمال آن از ایران باج‌خواهی کنند.

پر واضح است که هر نوع سیاست مبتنی بر ضعف و نیاز از سوی دولت ایران غرب را در اعمال فشار بیشتر و باج‌خواهی گسترده‌تر تحریض می‌نماید، خط خبری  مبنی بر خالی بودن خزانه دولت که نوعی اعلام وضعیت بحرانی در کشور محسوب می‌شود در همین راستا قابل ارزیابی است.

شهادت رایزن فرهنگی ایران در انفجار بیروت + عکس

خبرنگار شبکه العالم روز سه شنبه تأکید کرد، "ابراهیم انصاری" در این انفجار تروریستی به شهادت رسید.

خبرنگار العالم خاطرنشان کرد، سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان خبر شهادت رایزن فرهنگی ایران در انفجارهای امروز را تأیید کرد

عکس

آیا خشم نتانیاهو از نتایج مذاكرات ایران و 1+5 واقعی است

مدتی قبل، در خصوص رویكرد دوگانه آمریكایی ها و صهیونیست ها در خصوص مساله هسته ای ایران مطلبی را منتشر كرد كه بازتكرار آن در شرایط فعلی كاملا به جاست.

بازی پلیس خوب و پلیس بد در روزهای مذاكرات ژنو 5 امری كاملا روشن است. نتانیاهو در خصوص توافقی كه هنوز هم حاصل نشده داد و فریاد راه انداخته است و كری نقش كسی را بازی می كند كه انگار می خواهد نتانیاهو را آرام نگاه دارد و به ایران نزدیك شود. البته این «لطف كری (!)» نباید بدون پاداش بماند. پاداش كری گرفتن امتیازات بیشتر از ایران است.

موفقیت تیم دیپلماتیك ایران در ژنو آرزوی هر ایرانی است اما باید توجه داشت كه طرف مقابل سناریوی پیچیده ای را برای مذاكرات تدوین كرده است. نتانیاهو البته همیشه عصبی است اما شاید آن قدرها هم كه در این دو روز نشان می دهد عصبانی نباشد.

و اما گزارش فارس در خصوص «استراتژی دو نیم بخشی» كاخ سفید و تل آویو علیه ایران بدین شرح بود:

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی این روزها ظاهرا كاری جز تشویق مقامات غربی به ادامه سیاست های تحریمی علیه ایران ندارد. در حالی كه برخی اخبار از گسترش فقر در سرزمین های اشغالی 1948 حكایت دارند، نتانیاهو تنها دغدغه اش این است كه فشارهای اقتصادی علیه مردم ایران برداشته نشود.

از سوی دیگر، روز گذشته، یادداشتی در روزنامه آمریكایی واشنگتن پست منتشر شد كه به مقامات آمریكایی توصیه می كرد از ابزار تحریم برای امتیاز گرفتن بیشتر از ایران در مذاكرات استفاده كنند.

تقریبا نه تنها برای ایرانیان، بلكه برای تمام مردم خاورمیانه واضح است كه سیاست های خاورمیانه ای ایالات متحده دیرزمانی است كه با محوریت رژیم صهیونیستی اولویت بندی می شوند. بنابراین خوش خیالی است اگر تصور كنیم در خصوص برنامه هسته ای ایران و تحریم های اعمالی بر جمهوری اسلامی، واشنگتن و تل آویو با یكدیگر دچار اختلافات جدی شده اند. البته اختلاف نظر بین سیاست مداران امری طبیعی است اما این هم بدیهی است كه بین آمریكا و اسرائیل در این فقره خاص، اختلاف راهبردی وجود ندارد.

به نظر می رسد، تاكتیك امتیازگیری غرب از جمهوری اسلامی در پرونده هسته ای، تاكتیكی دو و نیم بخشی، به شرح زیر است:

بخش اول را صهیونیست ها و تندروهای آمریكایی مدیریت می كنند. در این جزء از «تاكتیك احتمالا متحد» آمریكایی ها، اسرائیل در كنار بخشی از كنگره آمریكا و برخی مقامات دیگر آمریكایی قرار گرفته و و با تمام توان بر طبل تحریم می كوبند. این افراد نقش «پلیس بد» را بازی كرده و تلاش دارند كه ایران را به سوی بخش دوم متمایل كنند.

بخش دوم را وزارت امور خارجه ایالات متحده و بخشی از رسانه ها تشكیل می دهند كه مستمرا بر لزوم تعامل با دولت جدید ایران تاكید می كنند. این بخش تاكتیكی قرار است به ایران روی باز نشان دهد و در مقابل پلیس بد، نقش پلیس خوب را بازی كند. نه تنها در ایالات متحده، در سایر كشورهای غربی چهره هایی كاملا شناخته شده نظیر «جك استراو»، وزیر امور خارجه سابق بریتانیا، از این سیاست پیروی می كنند.

و اما نیم بخشی كه مدنظر ماست، دقیقا همان كاری را می كند كه روزنامه واشنگتن پست كرده است. جماعتی در آمریكا «گروهی حاشیه ای» تشكیل داده اند و توصیه های واقعی را از درون دستگاه های تصمیم گیر بیرون كشیده و بار دیگر خطاب به مقامات آمریكایی عنوان می كنند. به عبارت دیگر، اینان پالس هایی را از درون دستگاه سیاست خارجی آمریكا به بیرون منتقل كرده و انتظار دارند مقامات ایرانی این پالس ها را دریافت كنند. فحوای تمام این پالس ها بدین شرح است: «امتیاز بدهید تا تحریم ها را كاهش دهیم.»

راهبرد به كار گرفته شده را نیز می توان چنین خلاصه كرد: «از پلیس بد بترسید و برای پناه بردن به پلیس خوب، از روشی كه عقلای گروه حاشیه ای توصیه می كنند پیروی كنید.»

برآمد این بازی عبارت است از تلاش برای كاهش فعالیت های هسته ای ایران با هدف لغو تحریم ها، آن هم نه به طور كامل؛ چرا كه تا وقتی كه ایران برنامه هسته ای خود را برنچیده است، نباید تمام تحریم ها علیه ایران كشور لغو شوند.

كسانی كه فیلم آمریكایی «خوب، بد، زشت» را دیده اند تصور بهتری می توانند از راهبرد مشترك واشنگتن و تل آویو داشته باشند. برای خلاصی از شر «بد»، باید «زشت» را تحمل كرد تا به «خوب» رسید اما گلوله آخر «خوب»، خرج نجات «زشت» می شود و سهم هر دو هم از غنایم مساوی است.

نباید فراموش كرد كه آمریكایی ها و صهیونیست ها همه در یك انگاره اشتراك نظر دارند و آن لزوم مهار ایران در خاورمیانه است. راهبرد مقابله با مهار قطعا استفاده از ابزارهای قدرت است.

و باز هم نباید فراموش كرد كه طرف آمریكایی با تمام توان در برابر ایران است و ایران نیز چاره ای جز واحد دیدن طرف مقابل و وحدت كلمه در برابر او ندارد.

انتهای پیام /

رسوایی جدید سازمان منافقین/ روش عجیب اعتراض

به گزارش پایگاه اینترنتی بسیج به نقل از كیهان، این فرقه تلاش كرد وانمود كند این تجمع با حضور ایرانی ها و در عین حال بزرگ بوده اما تصاویری كه سایت های وابسته به خود فرقه منتشر كرده اند حكایت از داستان دیگری دارد. به گزارش سایت اطلاع رسانی انجمن نجات، در این تصاویر مشخصا تعداد نفرات شركت كننده به زحمت از انگشتان دست بیشتر است. فاجعه تر اینكه تصاویر از زوایایی گرفته شده كه این چند ده نفر را از پشت سر نشان می دهد نه از روبه رو(!) این اقدام با هدف كتمان كردن هویت غیرایرانی افراد صورت گرفته است.

قبلا نیز عوامل سازمان با صرف مبالغ هنگفت و تبلیغات زیاد، افرادی از اتباع كشورهای مختلف و در بسیاری موارد متقاضیان پناهندگی آفریقایی در كشورهای اروپایی و آمریكا را به تجمعاتشان می كشاندند. این افراد در قبال دریافت مقداری پول توجیبی و یك وعده ناهار و تور توریستی بسیار ارزان حاضر می شدند در این تجمعات شركت كنند.

تجمعات عموما نه به نام سازمان كه تحت عنوان انجمن های پوششی حامی حقوق بشر ولی وابسته به سازمان صورت می گرفت؛ امری كه شركت كنندگان اساسا از آن مطلع نبودند. انتشار گزارش های تصویری از این تجمعات دست منافقین را رو می كرد. چهره افراد به صورت بارزی بیانگر هویت غیرایرانی آنها بود. همین امر سبب شد تا خبر رسوایی سازمان منافقین در این خصوص كه به دفعات و در چندین تجمع تكرار شد فراگیر شود.

رسانه های غربی از جمله شبكه فرانس ۲۴ در جشن ویلپنت پاریس در ژوئن ۲۰۰۱ در این خصوص گزارش داد كه عوامل سازمان با پرداخت ۶ یورو و وعده گردشگری ۳ روزه در پاریس به دانشجویان لهستانی آنها را به جشن خود آوردند.

طنز ماجرا اجازه دولت آمریكا به تروریست ها برای تجمع مقابل كاخ سفید است حال آن كه پلیس آمریكایی در جریان اعتراضات خیابانی به نظام سرمایه داری (جنبش ۹۹ درصدی) به سركوب شدید مردم پرداخت.

نظرسنجی

چه محتوایی را بیشتر میپسندید؟


آمار سایت

بازدید کل9
بازدید امروز59
بازدید دیروز52
بازدید ماه قبل92
بازدید این ماه64
تعداد مطالب
نویسندگان

امکانات

کلیک کنید